Zboží

Víte, kde končí předváděcí modely počítačů?


Možná vás někdy napadlo, co se děje s předváděcími modely počítačů. Jak vlastně skončí a kdo je využívá?

Repasování jako udržitelný přístup k využití technologií

Počítač, který se používá jako předváděcí, není úplně nový a projde jistou mírou přirozeného opotřebení. To ale samozřejmě není důvod techniku zlikvidovat a „odsoudit“ ji rovnou ke statusu elektroodpadu.

Tato zařízení se dál používají. Nemohou se prodat jako již nová. Prakticky se tak spotřebitelům „přizná“, že se jedná o použité zboží, a to formou tzv. repasování. Repasované počítače jsou tedy výrobky, které již určitou dobu byly v provozu a předpokládá se další využití novým majitelem. Tuto technologii je pak možno využívat pro soukromé i pracovní účely.

oprava pc

Repasovaná PC jsou spolehlivá, adekvátně výkonná a bezpečná. Na tuzemském trhu se tímto oborem zaobírá řada specializovaných firem např. tady. Ty jednotlivá zařízení odkupují a následně je servisují.

Součástí servisu je vyčištění zařízení, výměna veškerých komponent, které jsou vadné, případně již zastaralé a přeinstalování operačního systému. Lze například přidat RAM nebo vyměnit disk za modernější SSD. Závěr celého procesu tvoří testování funkčnosti. Teprve následně může jít zařízení do dalšího prodeje.

Repasy tak jednak mají svoje nesporné kvality a jednak reflektují zodpovědnější a udržitelnější přístup k nakupování. Využívání toho, co ještě může sloužit, je bezpochyby z hlediska ochrany životního prostředí mnohem přívětivější. Nad ekologickými aspekty se zamýšlí stále více lidí.

Repasovaná technika je nejen ekologická, ale i levná a kvalitní

Přehlížet tuto problematiku dlouhodobě ostatně nelze. Elektronický odpad je jednou z nejrychleji rostoucích kategorií odpadů v EU. Statistici se dobrali k závěru, že každý Čech vyprodukuje 15,7 kg elektroodpadu ročně.

počítač

Zásadní výhodou pro spotřebitele je také cena. Ta může být nižší až o desítky procent ve srovnání s novými modely. Slevy se běžně pohybují kolem 70 %. Repasují se povětšinou počítače vyšších modelových řad, někdy též označované jako byznys série.

Ostatně ty jsou kvalitně zpracovány a jsou u nich užity komponenty vyšší úrovně. Z logiky věci je jejich životnost znatelně vyšší. U levných plastových modelů není, zjednodušeně řečeno, co repasovat, mnoho z nich nepřežije dobu zákonné záruku. Naproti tomu výše uvedené série pracovních PC jsou dimenzovány na až 10 let každodenního používání.

Ve výsledku se tak spotřebitel s lehce použitým strojem může dostat na cenu low-end modelů. Kvalita však bude neporovnatelně lepší. S jistou nadsázkou můžeme říci, že repasované počítače otestují nejlépe samy sebe, a to skrze ten nejlepší kontrolní mechanismus, jímž je čas. Nicméně spotřebitel je samozřejmě i u produktů použitých chráněn zárukou. Ta je v zákonné délce vždy nejméně 12 měsíců.