Cestování

Tvrz Stříbrná hora, jedna z největších horských tvrzí v Evropě

Monumentální horská pevnost ihned za rohem. Navštivte tvrz Stříbrná hora, jednu z největších horských tvrzí v Evropě.

Víte, že tvrz Stříbrná hora je největší památkou obranné militární architektury v Polsku? Jestli se chcete seznámit s její histroií, uvidět impozantní fortifikaci a kochat se krásnými pohledy, zveme na nezapomenutelný výlet v tomto neobvyklém místě.

evropská unie

Historie budovy

Tvrz Stříbrná hora leží v malebné krajině Sudet, jde o monumentální obranné dílo, mající své kořeny v XVIII století.
Postavena na základě rozhodnutí pruského krále Fridricha II na Strážní hoře, nad městečkem Stříbrná hora. Tvrz měla za úkol chránit strategicky důležité oblasti a upevnit jižní hranici Pruského státu. Její konstrukce se opíraly o moderní fortifikační řešení, jako jsou bastiony, příkopy a systém podzemních chodeb. Během staletí tvrz Stříbrná hora byla svědkem klíčových událostí, od napoleonských válek až po II světovou válku. Dnes je tvrz Stříbrná hora unikátním objektem evropského kulturního dědictví a jedna z nejvýznamnějších atrakcí Dolního Slezska.

stříbrná hora

Prohlídka tvrze

Tvrz Stříbrná hora zavede návštěvníky hluboko do historie. Každý krok v tvrzi je setkáním s minulostí. Unikátní architektura a impozantní obranné systémy stanoví dokonalý příklad inženýrských úspěchů minulých epoch. Bastiony, obranné zdi, podzemní chodby – to vše láká příznivce historie, architektury a militárií.

Tvrz je otevřena každý den a prohlídka probíhá s průvodcem. Nepochybnou zajímavostí je už samotný vzhled průvodce, který vás ve vojenské pruské uniformě z XVIII století zavede do víru historie.

Prohlídka trvá hodinu a je podána velmi přístupnou formou s humorem a vtipem. Během prohlídky se dostanete do místností v srdci Donjonu, kde uvidíte repliky dobových děl, uniformy, studnu, která zásobovala objekt vodou a vojenské izby. Vyvrcholením prohlídky je ukázka střelby ze zbraně na černý prach. Za zmínku stojí, že pro návštěvníky, kteří nemluví polsky, tvrz nabízí audioprůvodce v několika jazycích, včetně češtiny.

tvrz

Vyhlídka

Na turisty, kteří si cení přírodu a panoramata, čeká milé překvapení.
Okolí tvrze, která je obklopena stromy rostoucími na bitevních hřebenech a impozantní pohled z koruny Donjonu odmění námahu při dobývání Strážní hory. Rozlehlé panorama Sovích, Bardských a Stolových hor umožní zapomenout o každodenním životě.

Jestli hledáte atraktivní cíl pro jednodenní výlet – brány tvrzi Stříbrná hora jsou Vám otevřeny.
Více informací zde: https://forty.pl/

Projekt spolufinancován z prostředků Evropské unie v rámci programu česko-polské spolupráce.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup