Bydlení

Pravidla feng shui pro váš domov


Domov je místem, kam se vracíme po těžkém pracovním dni s radostí a čekáme od něj, že nám poskytne pocit bezpečí, klidu, harmonie a odpoutání se od problémů a starostí. Proto se velice často lidé při zařizování svých domovů zabývají myšlenkou feng shui. Jedná se o staré čínské učení, jehož pointou je, aby byl člověk v harmonii se svým okolím, udržování rovnováhy a volné proudění energie čchi. Tohoto lze dosáhnou podle vhodného rozmístění nábytku, zvolení barev a celkové orientace domova.
Feng shui kameny
Začneme pěkně od začátku. Představte si tedy, že stojíte před svými vchodovými dveřmi. Okolí před vstupem do našeho domova by mělo být čisté a upravené. Pamatujte, že o nás nevypovídá jen samotné vybavení bytu, ale že k domu také patří jeho vstup. I když se totiž říká: Nesuď knihu podle obalu, pravdou je, že se tím opravdu moc neřídíme. Vstupní dveře by měly být v čistotě a neměla by na nich nebo v jejich blízkosti chybět upravená jmenovka. Velice důležitou součástí je také rohožka, kterou lze označit jako čističku od špatné energie. Necháváme na ni totiž vše špatné, co nás ten den potkalo a také to, co si nechceme do našeho domova nosit. Stejným způsobem, jako rohožka, působí i tzv. strážci, za které lez pokládat třeba dvě květiny naproti sobě.
Zen zahrádka
Při otevření dveří nejčastěji vstupujeme do chodby nebo verandy. Tyto místnosti by měly mít dostatek světla a prostoru, aby mohla energie dobře proudit. Nedoporučuje se mít zde neuspořádané boty a bundy, protože jejich vinou se tok energie zpomaluje nebo úplně zastavuje. Velice špatnou věcí je umístění zrcadla naproti vchodovým dveřím, kde odráží všechnu pozitivní energii zpět do venkovního prostoru. Za srdce domácnosti je podle tohoto učení považována kuchyň. Připravujeme zde totiž pokrmy, které konzumujeme. Kuchyně by rozhodně neměla být špinavá a neuklizená (špatná energie) a neměly by zde převažovat tmavé barvy na stěnách. Ve feng shui je velice důležité nebýt v oslabené pozici, za kterou je považována ta, kdy stojíme zády a nemáme přehled o tom co se děje. Pokud tak máte sporák a dřez umístěn naproti vchodu do kuchyně, pouvažujte nad umístěním zrcadla, abyste alespoň trochu získali pojem o tom, kdo do místnosti zrovna vchází.
I když velká spousta z nás má ve svých ložnicích televize, počítače a další techniku, z hlediska feng shui to není pokládáno za dobrou volbu. Ložnice je totiž určena k odpočinku a tyto věci by nás mohly vyrušovat. Volte raději klidné barvy, které podporují spánek, a pokuste se odstranit květiny, pokud tedy nemáte opravdu prostornou ložnici (v tomto případě je umístěte dále od postele). Postel by měla mít čelo, které je opřené o zeď, aby byla upevněna, a z obou stran noční stolky. Rozhodně naproti postele neumísťujte zrcadlo, protože to dle feng shui přináší nevěru, a v noci si zavírejte dveře. Nezapomínejte také na to, že ložnice je určena pro vás a vašeho partnera, nikoli pro návštěvy.