Zdraví

Je nejvyšší čas začít s přípravami na plavkovou sezónu


Léto se kvapem blíží a s tím, jaké teploty ovládly začátek dubna to vypadá, jako by už doopravdy klepalo na dveře. Doladit formu do plavek pořád stíháte, stačí se držet několika základních pravidel a zimní kila jsou pryč.

Dámy, pokud se chcete zbavit přebytečných kil, zapomeňte na jednorázové detoxy, keto diety, jídelníčky na míru a podobné nesmysly, které nemají dlouhodobý charakter. Ano, strava je alfou a omegou zdravého hubnutí, není však třeba dělat z toho vědu. Upravte velikost porcí, jezte rozmanitě, zařaďte pohyb. Dostanete se do kalorického deficitu, díky kterému půjde váha dolů.

hubnutí

Držte se pravidla 80/20, jezte pomalu a do polosyta

Vyznat se v tom, kolik by toho měl člověk za den sníst, aby hubnul, to je občas oříšek. Ženy často vynechávají potraviny, které mají rády a několik dní jí méně než jejich tělo potřebuje. Tohle ale jednou tělo nevydrží a je najednou přepadne nutkání vybagrovat celou lednici.

Snažte se držet pravidla 80/20, tedy 80 % denního příjmu naplnit zdravými, výživnými potravinami s rovnoměrným obsahem tuků, sacharidů, a hlavně bílkovin a zbylých 20 % vyplnit čímkoliv, co máte rády, ať už je to třeba kousek čokolády či malý balíček chipsů.

Našemu mozku chvíli trvá, než si uvědomí, že tělo přijímá potravu. Proto často, když do sebe rychle hodíme oběd, cítíme ještě hlad nebo chuť na něco dalšího. Snažte se tedy jíst pomaleji, dát těli více času na to, aby jídlo vstřebalo. Po hlavních jídlech jako je oběd a večeře byste neměly cítit hlad, zároveň byste se ale měly vyvarovat přejídání.

Dostat do sebe všechny makro živiny není složité

Ujistěte se, že dáváte tělu dostatečný přísun bílkovin, sacharidů, zdravých tuků a vlákniny. Není nutné vše zapisovat do kalorických tabulek a počítat každou kilokalorii, pro určení správné velikosti porce vám postačí talíř a dlaň. Vyvážené jídlo vypadá následovně:

  • půlku talíře zaujímá ovoce a zelenina,
  • část velkou jako zavřená pěst zaujímají sacharidy (rýže, brambory, těstoviny, chléb,…)
  • část velkou jako dlaň bez prstů zaujímají bílkoviny (maso, vysokoprocentní šunka, tofu, řecký jogurt nebo skyr, tvarůžky apod.)
  • část velkou jako palec od dlaně po koneček prstu zaujímají tuky (oříšky, avokádo, kvalitní olivový olej,…)

Takovou porci si dopřejte 3x až 4x denně. Pokud ten den i cvičíte, jezte klidně pětkrát.

hrnec

Nic nevypadá v plavkách líp, než zdravá a vysportovaná postava

Zhubnout můžete i bez cvičení. Bude ale třeba držet striktnější dietu, nevyrýsujete svaly, a navíc se tím ochudíte o spoustu zábavy. Pro hubnutí je nejlepší taková pohybová aktivita, která vás baví.

Je úplně jedno, jestli běháte, chodíte hrát tenis, squah, jezdíte na kole či zvedáte železo v posilovně. Kvalitní trénink se dá dokonce odcvičit taky v obýváku s domácím náčiním.

Pokud hledáte, čím svoji domácí malou posilovničku vybavit, najdete to pravé na stránkách českého výrobce sportovního vybavení – Nejsport.cz.Na jednom místě najdete jak pomůcky pro domácí posilování, tak i třeba rotopedy či pásy pro pobíhání před televizí. Každý si tam zkrátka najde to své.