Zdraví

Cvičení v těhotenství je ze strany lékařů doporučené a nepatří na seznam zakázaných aktivit


Otázka cvičení v těhotenství patří mezi diskutovaná témata. Podstatné jsou však v otázce cvičení v těhotenství jen 2 aspekty. Prvním je názor lékaře, který dokáže zhodnotit aktuální zdravotní stav rodičky a cvičení v těhotenství doporučit nebo zakázat. Tím druhým je subjektivní pohled ženy a ta si na internetu sice může přečíst jakékoliv články o vhodnosti či nevhodnosti, ale zvážit by měla především své pocity a pohodu. Pokud má mít jakékoliv pochybnosti o cvičení v těhotenství a následných negativních vlivech na zdraví sebe a dítěte, tak s jednotlivými pohybovými aktivitami by měla raději počkat na období po porodu.

těhotná žena

Zda se rozhodnete pro cvičení v těhotenství závisí na vašeho zdravotního stavu a aktuálních pocitů

V situacích, kdy se žena cítí dobře a nemá žádné zdravotní komplikace je cvičení doporučené a dokáže pozitivně ovlivnit psychiku a pohodu maminky. Cvičení v těhotenství a skladba jednotlivých cviků by však měla zohledňovat konkrétní měsíc těhotenství. První z trimestrů je charakteristický tím, že rodička pociťuje nejnižší stupeň omezení. Překážkou však bude nevolnost a v některých případech i vyšší úroveň vyčerpání. Postupem času však bude žena omezována rostoucí dělohou a bříškem. Ani v tomto období však cvičení v těhotenství nemusí být bezproblémové, potřebné je tedy poslouchat řeč vlastního těla. Následující tvrzení je potvrzeno a dokázáno klinickou praxí, a sice matky cvičící během těhotenství v pravidelných intervalech překonají porod mnohem lépe a organismus se lépe regeneruje.

cvičení v těhotenství

Jak však zjistit přípustnou míru cvičení? V odpovědi na tuto otázku je třeba si uvědomit, že téma je do značné míry individuální, ovlivňuje ji aktuální kondice a psychika ženy. Označit určitou sestavu cviků za akceptovatelnou a prospěšnou plošně pro všechny ženy je tedy skutečně nereálné. Jedním z hlavních ukazatelů správně zvolené dávky cviků je tepová frekvence rodičky. Sestava by tedy měla splňovat určitá kritéria a některým cvikům byste se raději měli vyhnout. Vše je třeba konzultovat s lékařem nebo odborníkem, který vám v tomto směru dokáže podat fundované rady tak, abyste se vyhnuli případným komplikacím v tomto krásném období každé ženy.

Více se dozvíte na webové stránce https://inlive.cz/.