Zboží

Jak vybrat lcd monitor na práci


Některá zaměstnání a povolání vyžadují práci s počítačem. Vzhledem k tomu, že to může být i každodenně několik hodin, není radno podceňovat výběr monitoru. Pokud má být lcd monitor kvalitní, měl by svému uživateli poskytovat dostatečnou kvalitu obrazu a dokonalé rozlišení.
I velikost hraje nezanedbatelnou roli. To je však pouze zlomek toho, na co je potřeba se při výběru monitoru zaměřit. Pokud vybíráme kancelářský monitor, vhodnou volbou jsou modely s úhlopříčkou v rozmezí 19–22“. Co se rozlišení týká, pak je to 1920x1080px.

chlap u monitoru

I jas by měl mít dosti vysokou hodnotu. Jedná – li se o pracovní monitor používaný především pro práci grafického charakteru, je vhodným modelem takový, který má vyšší jas a dobrou odezvu.

Některá základní hlediska

Pokud si nevít rady, na co všechno se při výběru lcd monitoru zaměřit, nechte si poradit od odborníka nebo se inspirujte těmito tipy.

Rozměry

Rozhodně uvažujte o pořízení monitoru větších rozměrů. Ten totiž nabízí daleko širší možnosti využití. Můžete tak na něm snáze zobrazit vedle sebe kupříkladu dvě okna s dokumenty a je to skvělý pomocník i v případě, že hodláte upravovat fotografie.
Mezi oblíbené velikosti pro kancelářské využití patří monitory s úhlopříčkou 24“. Větší úhlopříčku volte v případě, že chcete monitor využívat pro grafické účely nebo ke sledování filmů.
Co se poměru stran týká, nejčastěji se jedná o 16: 9 nebo 16: 10. Alternativou pro používání dvojice monitorů pak jsou rozměry 21: 9.

Rozlišení

Obraz je v monitoru zpracováván díky mřížce, která sestává z pixelů, což jsou body velmi malých rozměrů. Čím bude rozlišení vyšší, tím je obraz dokonalejší.
Jas
Jedná se o svítivost monitorů. Čím je jeho hodnota vyšší, tím je jas kvalitnější. Jeho hodnota se udává v kandelách na metr čtverečný (cd/m2). U většiny lcd monitorů se pohybuje v číslech 250-300.

žena u monitoru

Povrch monitoru

Vybrat si můžete ze dvou variant – povrch lesklý nebo matný. Lesklý povrch nabízí barvy sytějšího charakteru, nevýhodou je pak citlivost na světlo, které na něj dopadá. Matný monitor živost barev trochu sníží, ale vyhnete se tak odleskům. Povrch je vhodné vybírat s ohledem na umístění monitoru a na způsobu osvětlení místnosti.

Další možnosti

Kromě výše zmiňovaných parametrů nám práci mohou zpříjemňovat i další možnosti, jež lze brát při výběru v potaz.
Patří mezi ně nastavení náklonu a výšky monitoru, které umožňuje stojan. Každý model však nabízí jiné možnosti. Správné nastavení monitoru v závislosti na pracovní ploše je důležité, a to jak z hlediska pohodlí, tak i z důvodů zdravotních.
Přenos videosignálu, jež do monitoru vede ze zdroje (grafická karta, základní deska), umožňují obrazové konektory. Kvalitní připojení představuje DisplayPort, vyšší rozlišení umožňuje HDMI, u starších počítačů se objevuje VGA a často se setkáte také s DVI.

Repasované lcd monitory

Nyní již víte, podle čeho vybrat vhodný monitor. Další rozhodovacím parametrem je většinou i cena. A právě s tím vám mohou pomoci tzv. repasované lcd monitory. Jde o monitory s vyšších modelových řad výrobců, které jsou nabízeny po leasingu či po předváděcích akcí.
Před uvedením do prodeje prochází samozřejmě náročným testováním, aby byla zajištěna kvalita. Cena a repasovaných monitorů je pak ve srovnání se zcela novým modelem o desítky procent nižší. Samozřejmostí je i záruka na 12 měsíců, takže nemusíte mít obavy. Konkrétní týdně aktualizované modely si můžete prohlédnout na stránce inComputer.cz.