Cestování

Istrie je poloostrov plný slunce, moře a pohody


Pokud hledáte ideální místo pro letní dovolenou, nemusíte jezdit daleko. Istrie je poloostrov na severozápadě Chorvatska, který nabízí krásné pobřeží, bohatou historii, přírodní krásy a skvělou gastronomii. Na Istrii si můžete vybrat z mnoha letovisek, která uspokojí různé typy cestovatelů. V tomto článku vám představím dvě z nich: Opatija a Rabac.

Opatija je nejstarší a nejznámější letovisko na Istrii, které vzniklo v 19. století jako lázeňské místo pro rakouskou šlechtu a aristokracii. Opatija si zachovala svůj šarm a eleganci, která se odráží v honosných vilách, parcích na promenádě podél moře. Opatija je ideální pro ty, kteří hledají klid, relaxaci a kulturu.

optija

V Opatiji si můžete prohlédnout například Villu Angiolina s Chorvatským muzeem turistiky, kostel svatého Jakuba z 16. století, Lungomare – nejdelší pobřežní promenádu v Chorvatsku, sochu Dívky s rackem – symbolu Opatije nebo park Angiolina s více než 150 druhy rostlin z celého světa.

Opatija je letovisko s dlouhou tradicí a širokou nabídkou služeb pro náročné hosty. Pokud hledáte místo, kde si můžete odpočinout od shonu a stresu každodenního života, Opatija je tou pravou volbou pro vás.

Rabac je mladší a živější letovisko na východním pobřeží Istrie. Bylo původně rybářskou vesnicí, která se postupně proměnila v turistický ráj. Rabac se pyšní krásnými oblázkovými plážemi s průzračnou vodou, které jsou oceněny modrou vlajkou za kvalitu a čistotu. Rabac je ideální pro ty, kteří hledají aktivní dovolenou plnou sportu a zábavy. Můžete si zaplavat, potápět se, surfovat, jachtit nebo jet na kajaku po moři, projít se po turistických stezkách v okolních horách nebo navštívit překrásný přírodní park Učka s vodopády, stezkami a orly.

Ať už se rozhodnete pro Opatiju nebo Rabac, na Istrii si určitě užijete nezapomenutelnou dovolenou plnou slunce, moře a pohody. Nečekejte a rezervujte si svůj pobyt co nejdřív!

Pokud máte ještě čas a chuť poznat více z Istrie, můžete si udělat několik zajímavých výletů do okolních míst. Zde je několik tipů, co stojí za vidění:

Staré město Rovinj, které je považováno za jedno z nejkrásnějších na pobřeží. Procházejte se úzkými uličkami, obdivujte barevné domy a kostel sv. Eufemie, nebo si užijte výhled na moře z přístavu.

Rabac

Jeskyně Baredine, kde se můžete podívat do podzemního světa plného stalaktitů a stalagmitů. V jeskyni žije i vzácný endemitní druh slepého červa, který je chráněn jako přírodní památka.

Hrad Morosini-Grimani v Svetvinčentu, který je největším a nejlépe zachovaným středověkým hradem na Istrii. Hrad byl postaven v 13. století a sloužil jako sídlo mocného rodu Morosini. Dnes je hrad otevřen pro veřejnost a pořádají se zde kulturní akce.

Akvárium Pula, které se nachází v bývalé vojenské pevnosti z 19. století. Akvárium nabízí návštěvníkům možnost vidět různé druhy ryb a mořských živočichů, včetně žraloků, rejnoků, chobotnic a medúz.

Národní park Brijuni, který tvoří souostroví 14 ostrovů a ostrůvků u pobřeží Istrie. Národní park je známý svou nedotčenou přírodou, bohatou faunou a flórou, archeologickými památkami a zajímavostmi jako letní rezidence jugoslávského prezidenta Tita.