Cestování

5 neotřelých míst v Plzni, které doporučujeme navštívit


Míříte-li na výlet do západočeské metropole, nemusíte navštěvovat jen notoricky známá místa. Plzeň je samozřejmě městem piva s bohatou historií a byla by škoda tato místa vynechat, my vám ale doporučíme i lokality, které často běžný turistický průvodce nezná. A je to škoda!

962

DEPO2015

Plzeň se stala v roce 2015 Evropským městem kultury a při této příležitosti bylo bývalé trolejbusové a autobusové depo předěláno na originální kulturní centrum. V útrobách starých hal se tak nyní konají kulturní akce a výstavy a před areálem vznikla neobvyklá železná rozhledna poskytující výhled do industriálního okolí.

Prameny Na Roudné

Malý parčík pod Fakultní nemocnicí na Lochotíně nabízí příjemné chvíle oddechu. Zároveň zde poznáte historii neobvyklého místa, kde dříve stávala dělnická osada Amerika. Ta byla vybombardována během druhé světové války. Zajímavostí také je, že voda z pramenů na Roudné zásobovala pitnou vodou historické centrum města pomocí neobvyklého vodovodu.

Košutecké jezírko

Bývalý zatopený lom ukrytý pod starou výpadovkou na Karlovy Vary je dalším příjemným místem pro volné chvíle. Okolní park poskytuje v létě příjemný stín a osvěžit se můžete přímo ve vodě jezírka. Dělá to tak mnoho Plzeňanů a po Boleveckém rybníku se jedná o druhé nejoblíbenější přírodní koupaliště ve městě.

Rozhledna Chlum

Na samotné hranici města se nachází stará rozhledna Chlum, kterou spravuje Klub českých turistů. Během sezóny je otevřena i s občerstvením pod věží. Z vyhlídkového ochozu uvidíte velkou část města a široké okolí, včetně vrcholků Šumavy a Českého lesa.

images

Muzeum knihtisku a knihy

Víte, že první kniha vytištěná na našem území pochází z Plzně? Právě tomuto okamžiku a historii knihtisku obecně se věnuje unikátní muzeum v bývalé tiskárně NAVA v Plovární ulici. V muzeu spatříte makety prvotisků (tj. knih vyrobených do roku 1500), historické stroje k výrobě knih a mnoho dalších informací o knihách.