Služby

Jak funguje výkup lesních pozemků

Dřevo patří mezi materiály, které se dají využít ve stavebnictví, a to nejen v interiéru, ale i v exteriéru. Nachází však uplatnění i v dalších oblastech lidského život. Jeho obliba v posledních letech stoupá, a to nejen proto, že se jedná o materiál přírodní, ale také méně náročný. Vliv na jeho oblíbenost může mít i skutečnost, že stále více lidí preferuje návrat k přírodě a přírodním zdrojům.
Vlastnictví lesa však svému majiteli nese nejen užitek, ale také celou řadu povinností, některé jsou dokonce stanoveny státem. Mezi jinými se jedná o povinnosti zalesňování nebo povinnosti vyplývající z péče při napadení porostu lesními škůdci.

Chcete, nebo potřebujete prodat les a nevíte, jak na to?

Patříte mezi majitele lesa nebo jste jej získali jako dědictví nebo jiným způsobem a nemáte čas nebo se o něj nechcete starat a rozhodli jste se jej prodat?
Nebo zkrátka jen potřebujete rychle finanční obnos, který můžete získat prodejem části nebo celého lesa, jehož jste vlastníky, ale chybí vám dostatečné zkušenosti? Pak se obraťte na odborníky v oboru.

Obrázek1

Může se jednat o realitní kancelář nebo některou ze společností, které výkup lesa zajistí např. Vykupnemovitostipraha.cz. V případě, že odkup lesa svěříte odborníkům, nemusíte se o nic starat a šetříte tak nejen svůj čas, ale i finanční prostředky.

Co je spojeno s prodejem lesa?

S prodejem lesa je spojeno velké množství administrativních úkonů. Patří mezi ně úřední odhad ceny, převod práv vlastníků na příslušném katastrálním úřadu a samozřejmě pečlivé sepsání kupní smlouvy.

Jak se stanovuje cena lesa?

Vzhledem k tomu, že les je živý organismus, jehož hodnota se v průběhu času mění, je potřeba, aby se stanovení prodejní ceny věnoval skutečný znalec.
Celková cena se odvíjí nejen od momentálního stavu lesa a jednotlivých stromů v něm, ale také od poptávky a nabídky v dané oblasti. Nezanedbatelnou roli však hraje i konkrétní oblast, v níž se les na prodej nachází, celková rozloha, přístupnost z lesních i přístupových cest, druhové zastoupení dřevin a celkové stáří lesa.
Cenu ovlivňuje i kategorie lesa. Jinou cenu má les hospodářský nebo ochranný a cenu ovlivní i skutečnost, že je součástí chráněné krajinné oblasti nebo národního parku.
Při stanovení ceny lesa je brán zřetel i na způsob ochrany lesního porostu a jeho celkový zdravotní stav.

Obrázek2

Jak probíhá výkup lesních pozemků?

Pokud se rozhodnete pro prodej lesa prostřednictvím realitní kanceláře či společnosti, jež se výkupem lesa zabývají, nejprve je potřeba pečlivá prohlídka nabízené lesní plochy a shromáždění veškeré potřebné dokumentace.
Pak následuje stanovení tržní a administrativní ceny a sjednání ceny kupní. Pokud je lesní porost součástí exekuce, je potřeba také jednat s věřitelem a exekutorem. Poslední fází je příprava smlouvy, platba předem dohodnuté ceny (hotově nebo převodem na účet), vklad převodu vlastnického práva do katastru nemovitostí a platba daně z nabytí nemovitosti.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup