Služby

Zaměstnávání Ukrajinců s polskými vízy


Ekonomika v České republice jde neustále nahoru. Platy tomu zatím ale bohužel neodpovídají. Většina podnikatelů tak má problém najít zaměstnance. Aby si podnik udrželi, nemohou nabízet vysoké mzdy, takže pracovníky musí získávat jinak, než v České republice.

Větší společnosti si při výběru nových zaměstnanců dávají opravdu záležet, protože si nemohou dovolit žádné problémy. Menší podniky však nemají tolik možností a prostoru, aby si nové zaměstnance dlouhodobě vybírali.

Zaměstnanci tak bývají často zaměstnáni na černo (tedy bez pracovního povolení) nebo mají jiná pracovní víza, o kterých následně tvrdí, že nevěděli. Jak se však říká, neznalost zákona neomlouvá.

Každý cizinec, který chce pracovat na území České republiky, potřebuje zaměstnaneckou kartu, která ho opravňuje na tomto území pobývat, a zároveň také vykonávat práci na dané pozici.

pracovnik

Vyřízení potřebných dokumentů je však velice časově náročné. O zaměstnaneckou kartu může cizinec požádat až ve chvíli, kdy má vybranou konkrétní pracovní pozici. Poté může klidně i několik měsíců trvat, než dostane schválení, pokud se tedy nejedná o pracovní víza, která jsou vystavována na sezónní práce, jejich vyřízení je většinou rychlejší.

Polská víza

Do České republiky však také přibývají cizinci, konkrétně z Ukrajiny, které mají pracovní víza platná pro Polsko. Jejich vystavování je snadnější a rychlejší, takže si většina myslí, že to takhle uspíší a projde jim to, opak je však pravdou.

Jedná se o zaměstnání s pololegálním statusem. Stát považuje práci na území České republiky s vízem z Polska za nelegální činnost a podle toho se k situaci staví.

Každá pracovní pozice, která je na Úřadu práce nahlášena, že ji vykonává cizinec, bývá často kontrolována. Kontroly však mohou chodit i na udání. Český inspektorát práce řeší cizince, kteří jsou zde nelegálně neustále.

visa

Když jsou tito pracovníci odhaleni, následky se dotknou strany zaměstnavatele, stejně tak i strany zaměstnance. Zaměstnavatelé dostávají vysoké pokuty, které nejen že je odnaučí tyto zaměstnance přijímat, ale většinou jim i zaručí naprostou likvidaci podniku, protože si tak vysoké sumy nemohou dovolit.

Pokuta se odvíjí od situace – kolik takových zaměstnanců podnik má, jak dlouho jsou zde nelegálně apod. Jestliže podnik nezkrachuje, zůstává v „hledáčku“ inspektorátu, který jednou za čas udělá přepadovku a zkontroluje stav zaměstnanců.

Cizinci hrozí nejen pokuta, ale také vyhoštění z celého Schengenského prostoru, většinou je tak učiněno na nějakou dobu, která je stanovena v dokladech, které cizinec obdrží.

Legální způsob, jak na území České republiky může pracovat cizinec s polským vízem je, pokud je vyslán svým zaměstnavatelem podle směrnice 96/71/ES. Jedná se o pracovní cestu, která bývá vždy dočasná.

Pracovní agentury

Pokud jako zaměstnavatel sháníte nové zaměstnance, raději si na ně počkejte, ať je vše v pořádku. Najmou si můžete pracovní agentury, které vám mohou pracovníky do určitého oboru sehnat.

Samozřejmě každá mince má dvě strany, takže zatímco budete mít dokumentaci v pořádku, zaměstnanec bude muset část svého platu odevzdávat pracovní agentuře jako provizi za zprostředkování, občas tedy podnikatelé musí cizincům platit více, aby se jim cesta sem vůbec vyplatila.

irs-czech

Druhou alternativou je využít služeb personální agentury IRS Czech, která pro vás zajistí nábor zaměstnanců přímo v zahraničí. Navíc vyřídí všechna potřebná pracovní povolení a cizinci se tak stávají vašimi kmenovými zaměstnanci.

Velmi lehce tak získáte pracovníky do oborů, kde u nás nejsou a vzhledem k tomu, že jim bude výplata chodit celá, máte zajištěnu i jejich spokojenost a motivaci. Více informací na https://irsczech.com/