Cestování

Skanzeny na Moravě: Cesta do minulosti lidové architektury


Milovníci staré architektury si jistě přijdou na své při návštěvě skanzenů na Moravě. Skanzeny jsou muzea v přírodě, kde jsou vystaveny původní nebo rekonstruované stavby z různých období a regionů. Na Moravě najdete několik skanzenů, které vám ukážou, jak žili a pracovali naši předkové. V tomto článku vám představíme tři z nich, které stojí za vaši pozornost.

Modrá

Největší český skanzen v Rožnově pod Radhoštěm

Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm je největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě. Byl založen v roce 1925 bratry Jaroňkovými, kteří se inspirovali muzeem v přírodě v Dánsku. Skanzen se skládá ze tří částí: Dřevěného městečka, Valašské dědiny a Mlýnské doliny. V každé z nich uvidíte originální roubené stavby přenesené z blízkých měst nebo kopie a rekonstrukce historických budov. Například ve Dřevěném městečku uvidíte radnici, kostel, školu, hospodu nebo obchod z 19. století. Ve Valašské dědině se seznámíte s životem na horských usedlostech a chalupách s typickými valašskými šindelovými střechami. A v Mlýnské dolině si prohlédnete různé druhy mlýnů, pil nebo hamrů poháněných vodní silou. Skanzen Rožnov také pořádá mnoho folklorních akcí a řemeslných dílen během celého roku, kde si můžete vyzkoušet tradiční zvyky, tance, písně nebo techniky.

Archeoskanzen v Modré u Velehradu

Pokud vás zajímá ještě starší historie, můžete navštívit archeoskanzen v Modré u Velehradu. Zde se vrátíte do doby Velkomoravské říše, která existovala v 9. a 10. století na území dnešní Moravy a Slovenska. Archeoskanzen je postaven na základě archeologických nálezů z okolních lokalit a ukazuje, jak vypadala typická vesnice z této doby. Uvidíte dřevěné domy s hliněnými zdmi a slaměnými střechami, opevnění s palisádou a příkopem, kostel s rotundou a hřbitovem nebo hospodářské stavby jako pece, kovárna nebo stáje. V archeoskanzenu také probíhají různé programy pro školy i veřejnost, kde si můžete osvojit dovednosti jako hrnčířství, tkalcovství, kovářství nebo lučištnictví.

rožnov

Malý skanzen Rymice na Kroměřížsku

Pokud máte rádi klid a pohodu, můžete se vydat do malého skanzenu Rymice na Kroměřížsku. Tento skanzen je součástí Národního památkového ústavu a nachází se ve stejnojmenné vesnici. Skládá se ze sedmi roubených domů z 18. a 19. století, které byly zachráněny před demolicí a přestavbou. V každém z nich si můžete prohlédnout interiér s původním nábytkem a vybavením a dozvědět se něco o historii a osudech jejich obyvatel.

Pokud jste milovníci staré architektury, určitě si nenechte ujít tyto tři skanzeny na Moravě. Nabízejí vám jedinečnou možnost nahlédnout do minulosti lidové architektury a kultury našeho kraje. A pokud chcete zjistit další zajímavé tipy na výlety po památkách Moravy i Čech, navštivte www.atlaspamatek.info.