Zboží

Rybářský vlasec je základ, bez kterého se neobejdete

Technologie výroby vlasců postoupila v průběhu posledních desítek let o kus dál a výrobci se zaměřili především na kvalitu vláken.

Průměr vlasce v celé jeho délce – ožehavý bod
Co bychom měli od vlasce očekávat, je především konstantní průměr vlákna. Vyprodukovat takový výrobek, který se touto vlastností může pochlubit, ovšem není jen tak. Ne všichni výrobci totiž mohou u plastového vlákna zaručit to, aby nebylo v některých místech zeslabeno, a tím pádem ztrácelo na pevnosti. U kvalitních výrobků je proces výroby nákladnější a pochopitelně delší. To se projeví i na konečné ceně produktu. Některé firmy dokonce zaručují konstantní průměr vlákna měřený na tisíciny milimetru.

ostrý vlasec

Viditelnost vlákna pod vodou
To je rovněž podstatná vlastnost materiálu, která však mezi výrobci a rybáři bývá často diskutabilní. Setkáváme se tím pádem s odlišnými názory, a také s podmínkami, za kterých rybáři hodlají trávit svůj čas nad vodní hladinou.

Barva vlasce přizpůsobená barvě vody a okolního prostředí
Nejčastěji využívanými typy vláken jsou materiály, jejichž barva odpovídá buď barvě vody v nádržích a řekách, nebo barvám dna. Jsou to různorodé odstíny tmavě zelené, modravé, hnědozelené, pískové, atd. Ty jsou sice optimálně maskované pro vodní živočichy, ale jsou špatně viditelné při náhozu.

Fluorescenční vlákna
Vyrábí se v barvách žluté, oranžové nebo zelené, při náhozu jsou vidět velmi dobře, ale pod hladinou jsou markantnější. Některé výrobky mají barvu vlákna střídavě fluorescenční a střídavě méně viditelnou a ryby je pod hladinou vnímají jako přerušovanou čáru, což je podle vyjádření odborníků dostatečné.

pevný vlasec

Univerzální vlákna
Současným hitem jsou speciální výrobky, které svou barvu přizpůsobují okolnímu prostředí. Na bubnu cívky v navijáku jsou zlatavé, při náhozu se barva mění na dobře viditelný signální odstín, a pod hladinou se vlákno modifikuje na průhledné materiály.

Lom světla
Říká se jim fluorocarbony a jsou ideálním vodicím prvkem, který se pod hladinou podobá vlastnostem vody. Způsobuje to lomová linie, která se téměř shoduje se stupněm lomu vody. Tím se stává vlákno pod vodou prakticky neviditelné. Výrobní náklady jsou pochopitelně vyšší, a to se promítá i na ceně výrobků.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup