Zboží

Raketa z 3D tiskárny – je to možné?


Možnosti 3D tiskáren již značně přesahuje malé, domácí projekty. S využitím podobných zařízení je možné dokonce… vytvořit raketu – a to takovou, která je skutečně schopná letět do vesmíru. Toto řešení otevírá nové cesty k vesmírným výpravám, které se díky tomu mohou stát výrazně dostupnějšími. Jak byla vytvořena raketa z 3D tiskárny, kdo to dokázal a jak tento projekt ovlivní kosmické odvětví?

Jak byla vytvořena raketa z 3D tiskárny?

První raketa z 3D tiskáren byla vyslána do vesmíru v březnu 2023. Objekt pojmenovaný Terran 1 byl z 85 % vyroben technologií 3D tisku, což umožnilo výrazně snížit náklady na celý projekt. Vyslání této rakety do vesmíru bylo především testem, který měl ověřit, jaké budou náklady na vytvoření projektu, kolik osob je zapotřebí k přípravě rakety a jaké jsou požadované časové rámce. Zajímavé je, že Terran 1 je doposud největší objekt zhotovený technologií 3D tisku. Raketa se může pochlubit výškou 33,5 metru a průměrem 2,3 metru – celek doplnilo 10 motorů.

Jak vypadala cesta rakety z 3D tiskárny?

Terran 1 odstartoval 23. března 2023 z mysu Canaveral, na němž se nachází Kennedyho vesmírné středisko. Jedním z hlavních cílů letu bylo prověřit materiál, z nějž byla raketa vyrobena, z hlediska reakce na aerodynamické síly a jejich vlivu na celou konstrukci. Výsledky jsou velice pozitivní – během 80 sekund po zahájení letu raketa dosáhla impozantní výšky 16 km. Ovšem, bohužel, o chvíli později, když se ocitla v bodě s největším tlakem působícím na raketu, se nezapálil druhý stupeň, takže celek nebyl schopen dosáhnout naplánované oběžné dráhy. Přesto se let považuje za značný úspěch.

tiskárna

Testovací let neobsahoval žádný náklad – plánovaná nosnost modelu Terran 1 však představuje až 1,25 tuny. Doposud realizované činnosti mají především poskytnout reálné údaje, na jejichž základě může firma vyvodit užitečné závěry v kontextu přípravy následujících konstrukcí. Už nyní autoři rakety slibují, že příští model – Terran D – bude 100 % vyroben technologií 3D tisku. Počáteční výsledky ukazují že takovéto řešení si vede skvěle, i když samotná konstrukce ještě vyžaduje, aby se na ní trochu zapracovalo.

Kdo vytvořil raketu z 3D tiskárny?

Za vytvořením první rakety technologií 3D tisku – a tím i za přípravou největšího objektu tohoto typu – stojí americká firma Relativity Space. Její činnost se soustředí na snížení počtu dílů potřebných k výrobě raket, stejně jako redukci času vyžadovaného k vytvoření řešení tohoto typu. Důležitý aspekt představuje také ekologie – 3D tisk má mít výrazně nižší vliv na životní prostředí než dříve používané metody. Firma Relativity Space s sídlem v Long Beach v Kalifornii plánuje mnoho dalších raket tohoto typu. Kromě testování současného modelu Terran 1 probíhají práce na již zmíněném modelu Terran D, a také zesílené verzi Terran N, která má unést až 20 tun.

Jak první raketa z 3D tiskárny ovlivňuje celé kosmické odvětví?

Může raketa zhotovená technologií 3D tisku změnit celé odvětví? Prozatím vše ukazuje na to, že se jí to může podařit. Mnohé ale závisí na dalším rozvoji projektů firmy Relativity Space. Pokud další aktivity skončí podobnými úspěchy, budeme moci hovořit o skutečné revoluci. Takto zhotovené modely umožní výrazně zkrátit čas výroby (až na 60 dní), snížit množství spotřebovaných materiálů a podstatně zvýšit dostupnost takovýchto řešení. Navíc mají být rakety nabízené Relativity Space určeny k opakovanému použití, což ještě více snižuje náklady na celý projekt. Opět přitom stojí za to upozornit na ekologii – aktuálně využívané výrobní metody mají dosti velký, negativní vliv na životní prostředí.

Jak začít s 3D tiskem?

Na konec se na chvíli vraťme na Zemi a zmiňme se o značných možnostech 3D tisku dokonce i při domácím využití. Jde o technologii, která umožňuje tvorbu přímo nekonečně mnoha projektů. Pro zahájení činnosti v této oblasti se stačí vybavit vhodným zařízením a materiály – nezbytné výrobky najdete např. v obchodě Botland, který po léta podporuje polské milovníky robotiky, 3D tisku a nejen je.