Www

Nejvyšší hory světa budí oprávněný respekt


Když před vámi někdo vysloví výraz „Mount Everest“, bude se vám tajit dech při každém dalším vyprávění, protože si uvědomíte, že jde o nejvyšší horu světa, kterou zdolal jen malý počet horolezců s vynikající fyzickou i psychickou kondicí. Jestliže se však zaměříte na fotografie, pořízené od základního (horolezeckého) tábora a dalších okolních himálajských štítů, uvědomíte si, že snímky pochází z horského celku již několik tisíc metrů nad mořem. Vždyť samotný stát Nepál tvoří pohoří Himálají o „běžných“ výškách hor kolem tří či čtyř tisíc metrů, a málokdo se nad tím pozastaví. Přímý výstup na Mount Everest se nebude uskutečňovat od hladiny moře, ale ze zmíněného základního tábora, tedy ve výšce cca čtyři tisíce metrů nad mořskou hladinou.

Mount Everest

Všechna čest horolezcům, kteří zdolávají nejvyšší vrchol světa, a to zejména kvůli velmi řídkému vzduchu, ovšem neměli bychom také zapomínat na horské masivy v jiných částech světa, které sice nejsou tak vysoké, ale mají obdobně vysokou tzv. prominenci.

Prominencí si můžeme představit převýšení, které musíte zdolat od úpatí nebo nějakého bodu (horského sedla) k vrcholu, což je v tomto případě u Mount Everestu přibližně pět kilometrů. A velmi podobné převýšení (prominenci) zaznamenáte i u nejvyšší hory Austrálie a Oceánie s názvem Mount Wilhelm, která měří 4 509 metrů, přičemž se tento horský masiv zvedá přímo od hladiny moře.

krása Himálají

Ještě více markantní je to u hory Mauna Kea na souostroví Havaj, kde je sice tento horský štít (sopečný vrchol) nad hladinou moře vysoký (pouhých) 4 207 metrů, ale pod mořským dnem se nachází dalších 5 998 metrů sopečného vulkánu, takže měřeno od paty vulkánu šest kilometrů pod vodou jde o nejvyšší horu celé planety, která s výškou 10 205 metrů je o celých 1357 metrů vyšší, než nejvyšší vrchol v Himálajích.

Jak vidíte, téma nejvyšších hor světa je velmi relativní, a nás, obyčejné smrtelníky, bude stejně nejvíce zajímat právě zmíněná prominence, která vytváří přímý pohled na horský masiv tak, jak jej vnímáme svým zrakem v okamžiku, kdy se před horu postavíme tváří v tvář.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup