Zboží

Na co se zaměřit při výběru strojního svěráku?


Svěrák patří mezi základní vybavení každé dílky, který slouží zejména k upínání obráběného dílu. Klasický dílenský svěrák asi není zapotřebí domácím kutilům příliš představovat. S největší pravděpodobností je součástí jejich pracovního stolu. Za pokročilejší mechanismy se dají považovat strojní svěráky, které jsou primárně pro sériovou výrobu. Jedná se o přesné nástroje, které jsou konstruovány k zajištění optimální přesnosti uchycení. Podle typu zařízení, se kterým bude následně mechanický strojní svěrák používán je zapotřebí vybrat optimální model. Víte, jaké máte možnosti a na co se při samotném výběru zaměřit?

Upínací svěrák

Druhy rozdělené podle účelu

Strojní svěráky jsou speciální upínací systémy, které mají za úkol zajistit obrobky proti posunutí během samotného obrábění. Většinou se umisťují na obráběcí stroje, kde mají tížení efekt. Jednotlivé typy strojních svěráků se mezi sebou liší převážně technologií jejich upínání a mírou automatizace. Jaké jsou tedy základní typy těchto strojních svěráků:

  • Velmi přesné strojní svěráky

Jsou využitelné jak u CNC obráběcích strojů, tak u dalších podobných technologií. Do této kategorie můžeme zařadit svěráky modulární, samostředící a také brusičské.

Frézovací nářadí

  • Svěráky určené pro sériovou výrobu

Jedná se o svěráky vícenásobné, které využívají jednoduchý upínací mechanismus. Primárně se využívají u výrobních procesů, kde není kladen tak velký důraz na míru svěráku, například u frézování.

  • Sklíčidla

Sklíčidlo slouží k upnutí pracovního nástroje a rozděluje se na několik základních typů. Mezi nejpoužívanější patří 3 čelisťová sklíčidla, které jsou určeny zejména k upevnění rotačních částí. Poměrně hojně využívaná jsou i soustružnická 4 čelisťoví sklíčidla, u kterých je většinou centrické upínání. Frézovací sklíčidla se upínají vždy horizontálně na desku pracovního stolu.