Finance

Měny se mění


V různých zemích jsou v oběhu vesměs i různé měny. Některé jsou doménou pouze určitého státu, některými se platí i ve více zemích současně, a některé z měn dosahují třeba i globálního významu. Mezi ty posledně zmíněné, tedy ty, jež lze uplatnit pomalu všude, patří z měn s dlouhou tradicí především americké dolary, a z měn poměrně nových eura.
V obou případech jde o měny, jež lze využít prakticky v kterékoliv světové končině. Ovšem nejednou jimi pochopitelně nelze přímo zaplatit, nejednou se musí směňovat. A právě kvůli tomu, že se dají dolary a eura měnit bez problémů, si tyto měny zasloužily unikátní místo na finančním trhu.

peníze eura

Dají se měnit pochopitelně za jiné měny, ale dají se pochopitelně směňovat i jedna za druhou. A pochopitelně je k tomu zapotřebí mít vhodně nastavený kurs USD EUR. Tedy vzájemný kurs, ve kterém lze jednu z těchto měn za druhou směnit.
Zabrousíme-li třeba trochu do historie, i když ne zase až tak daleko, protože eurovými bankovkami a mincemi platíme my lidé teprve od počátku roku 2002 a sama tato měna jako taková existuje o pouhé tři roky déle, nebyl v případě měny euro kurs vždy takový, jaký ho známe dnes. Zpočátku byla tato měna vůči americkému dolaru vcelku slabá. Ovšem pak si vydobyla své místo na výsluní a začala dosud výhodnější USD kurz dohánět, až ho nakonec citelně převýšila. A dnes jsou si oba kurzy pro změnu vcelku podobné, i když za euro přece jenom dostaneme více než za dolar a naopak.

peníze dolary

A takové měnící se kurzy se dají využít třeba i k tomu, aby se na nich vydělávalo. Dá se s nimi obchodovat na Forexu, kde tyto dvě měny oplývají zvýšenou likviditou.
Jejich kurzy se mohou pohybovat, a to v závislosti na ekonomikách Spojených států a Evropy. Kdykoliv dojde ke změnám úrokových sazeb, poklesu nebo nárůstu nezaměstnanosti či hrubého domácího produktu, kdykoliv se změní inflace, index průmyslové produkce, obchodní bilance či index spotřebitelské důvěry, mění se poměr euro dolar, a je nasnadě, že to někomu vynese a někdo na tom tratí. A dokonce se tu může těžit třeba i z pouhých projevů důležitých lidí, změn ve vládě, voleb, nepokojů a jiné nestability, přírodních a technických katastrof, teroru, epidemií…

A tak se může do obchodování s těmito měnami pustit leckdo. A třeba si polepšit.