Bydlení

Klimatizace v domácnosti může být pevná nebo přenosná

Většina pevných klimatizačních zařízení se vyrábí jako sestava (set) vnitřní a vnější klimatizační jednotky. Říká se jim split systémy. Vnitřní část se skládá z chladiče, výparníku a ventilátoru a slouží pro výměnu vzduchové hmoty. Vnější jednotka zajišťuje samotný chladicí proces pomocí kompresoru se stlačenou chladicí směsí, kondenzačního okruhu a ventilátoru. Instaluje se na fasádu domu nebo na střechu, podle typu konstrukce objektu.

chladící systém

Split systémy klimatizace domácí lze instalovat v podstatě kamkoliv, běžně se jimi osazují obytné prostory – domácnosti, kancelářské prostory, obchody, sklady, ale i provozní technické místnosti údržby mechanizačních prostředků, velkokapacitní serverovny a výpočetní systémy.

Jestliže vaše volba padne na split systém, měli byste vědět, že jeho vnitřní část se může montovat několika rozdílnými způsoby:

Kazetové jednotky
Instalují se pod stropní podhledy, jsou kryté ozdobnou a ochrannou mřížkou a slouží rovněž jako tepelná čerpadla. Výměník v letních měsících poskytne dostatečný chladicí výkon, v zimě funguje jako topení.

Nástěnné jednotky
Zaujímají prostor těsně pod stropem, jejich montáž je jednoduchá a poměrně rychlá, stejně tak údržba. Z estetického hlediska není sice optimální, nicméně má stejné vlastnosti jako kazetová jednotka. Zpravidla se s nimi setkáte ve skladových a výrobních prostorech, v garážích, dílnách apod.

topenářské služby

Parapetní klimatizace
Název napovídá, že se umístí pod okenní parapety, hodí se do místností bez stropních podhledů a pracují opět buď samostatně jako chladicí zařízení, nebo jako reverzní systém s tepelným čerpadlem pro vytápění bytu v zimním období.

větrací systém

Kanálové jednotky split systémů
Jsou to speciální zařízení montovaná na více míst v místnosti – ve stěnách nebo ve stropech, jsou zajištěna větracími mřížkami a vzájemně propojena potrubím vzduchotechniky. Jejich specifikem je diskrétní, velmi tichý a nenápadný provoz, který oceníte nejen v domácnosti, ale setkáte se s ním často v bankovních domech, v penzionech a hotelích, v divadlech, v kinech, v muzeích a uvnitř historických památek.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup