Služby

Když se řekne poušť


Když se vás někdo v rámci anketní anonymní otázky zeptá, co si představujete pod výrazem „poušť“, co byste odpověděli? Zřejmě každý z vás dokáže svými slovy popsat nehostinné, vyprahlé místo bez vody, zasypané pískem, a bude docela pravděpodobné, že si poušť spojíte s africkou Saharou. Ačkoli je od nás vzdálena tisíce kilometrů, proslavila ji ve světě i československá automobilka Tatra s Karlem Lopraisem, který tu celkem šestkrát triumfoval v závodě Rallye Paris – Dakkar, poprvé již v roce 1988, když na svém druhém startu o rok dříve skončil na druhém místě.

písek v Maspalomas

Africká Sahara je také spojována se zemí s exotickým názvem Mauretánie a s ještě exotičtější mauretánskou státní vlajkou, a jestliže se z tamních břehů, omývaných Atlantikem, zadíváte severním směrem do vzdálenosti přibližně pěti set kilometrů, zahlédnete Kanárské ostrovy. Tam bychom vás rádi pozvali na krátký výlet.

Maspalomas Gran Canaria

Kanárské souostroví teritoriálně spadá pod Španělsko, a to i přesto, že jeho nejvýchodnější ostrovy jsou vzdálené jen asi sto kilometrů od Maroka, přičemž do Španělska je to odtud mnohonásobně dál. Hlavním ostrovem tohoto souostroví je zmiňovaný Gran Canaria a nejzajímavější není ani tak hlavní město Las Palmas, jako spíše jeho jižní cíp s názvem Maspalomas. Právě tam se soustředí nejsilnější turistický ruch, který tu neutichá ani v zimě, neboť k rekreaci jsou tu příznivé podmínky třeba i v lednu.

Maspalomas dominují uměle zavlažované květinové záhony v parcích a v zahradách bungalovů a hotelů, ovšem co vás doslova k sobě připoutá svým pohledem, jsou obrovské pouštní duny. Budete si tu připadat jako na Sahaře, i když v poněkud menším měřítku, ovšem projít se naboso skrze písečné nánosy a povalovat se mezi nimi jako malé děti, málokdo odolá. Malou kanárskou Saharu doporučujeme každému z vás, je to světový unikát a rozhodně stojí za to osahat si jej na vlastní kůži a vnímat při tom slunce nad hlavou, modré nebe a tmavě modrou hladinu Atlantského oceánu.