Zboží

Jakou měrou ovlivňuje mobiliář vzhled města?


Kvalitu městského života ovlivňuje celá řada faktorů. A rozhodně se v konečném výčtu neobjevuje pouze dostatek pracovních příležitostí, minimum kriminality, nabídka bydlení nebo třeba kvalita životního prostředí. Zvláště lidé ve městech touží alespoň na chvíli zapomenout, že se nachází v přelidněné metropoli a užít si kousek přírody. Právě za tímto účelem města, či městské části vybudovávají oblasti se zelení, které by měly být opatřeny městským mobiliářem.

Městský mobiliář

Přemýšleli jste někdy nad městským mobiliářem a do jaké míry ovlivňuje to, jak se v daném prostředí budeme cítit. Mnoho z nás si jistě uvědomuje, že řada měst kvalitu veřejného prostoru příliš neřeší. O to víc nás možná udiví místa, kde tomu tak není. V České republice jich přitom najdeme nespočet. Mnohdy však fungují ne zapříčiněním městské části, ale soukromníka, který se jednoduše rozhodl provozovat veřejný prostor například v souvislosti s nijak nevyužít parterem.

Dalo by se říci, že lidé si na kvalitu venkovního městského mobiliáře už tak trochu zvykli. Na druhou stranu se ale jedná o prvky veřejného prostranství, o které by se mělo město náležitě starat. Městského mobiliáře je ve většině měst stále nedostatek a je jen otázkou zda se situace v dohledné době změní. Parkové lavičky, odpadkové koše nebo třeba pítka dokáží vytvořit příjemné prostředí, ve kterém se budou alespoň na chvíli zastavovat lidé. Pokud je navíc takové místo doplněno o nějakou formu sportovního vyžití, dětské hřiště, občerstvení a sociální zázemí, úspěch je skoro zaručen. Je jen škoda, že takových projektů je u nás jen poskromnu.

Vlakové nádraží

Větší města vypisují na podobu městského mobiliáře architektonickou soutěž, na základě které je pak vybrán nejlepší návrh s ohledem na kvalitu projektu a finančních možnostech města. Menší města bohužel tuto možnost nemají, a proto se mnohdy musí spolehnout na nabídky výrobců.