Zboží

Stany do extrémních podmínek


Občas plánujeme, že se vydáme na dovolenou, během které se nebudeme setkávat se zrovna přívětivým podmínkami. Nemusí jít vyloženě o cestu na polární kruh, ale často s sebou nesou úskalí i běžné výletní dny mimo hlavní sezónu, kdy je to nejkomfortnější počasí. V případě že budeme spát pod širákem tak může být zcela neocenitelný výběr správného materiálu, ze kterého bude stan tvořen a jaké podmínky nám bude schopný uprostřed přírody vytvořit.

n-joy-obr-1 (1)

Hlavním nepřítelem je voda a vítr

Asi tím úhlavním nepřítelem se nám většinou bude vstávat právě vítr a déšť, který nás bude doprovázet na naprosté většině naší planety. Výběr dostatečně kvalitního stanu je v tomto ohledu naprosto zásadní. U stanu se většinou uvádí takzvaný vodní sloupec, který nám pomáhá objasnit, jak moc velký objem vody udrží materiál ze kterého je stan vytvořen. Pokud je tento objem překročený, tak by pochopitelně měl začít materiál nějakým způsobem vodu propouštět.

n-joy-obr-2 (1)

Vodní sloupec přitom neslouží pouze jako indikátor odolnosti vůči vodě, ale zároveň nám může napomoci taky v případě, že se snažíme zjistit, jak moc bude stan odolný vůči profouknutí. Například v typických horských podmínkách. Čím větší vodní sloupec vyberete, tím větší můžete mít jistotu, že budete chráněni před deštěm i před větrem i v extrémních podmínkách které nám může příroda připravit.

Způsob kvalitního odvětrávání

V případě že zcela pomineme vítr a déšť k nám přichází další řada problémů, která může být spojená naopak s vysokou vlhkostí vzduchu nebo také s vysokou teplotou. Stan totiž ve špatných podmínkách může sloužit nejen jako přístřeší, ale také jako učiněná sauna a právě kvůli těmto podmínkám mají nejlepší stany pro extrémní turistiku vybavení v podobě odvětrávání. Jedná se většinou o okna a propustné materiály z odlišných materiálů než je zbytek stanu, které se musí majitel naučit správně ovládat a tím ze stanu odvádět jak přebytečnou vlhkost. Ta případně velkých teplotních rozdílů může například vést ke kondenzaci vody na stěnách uvnitř stanu a tím pádem k zavlhčení veškerého jeho obsahu.

S každým stanem se tak nejdříve musíme dobře seznámit a nebát se zeptat také kvalitních odborníků, kteří nám vysvětlí, do jakých podmínek může být právě tento konkrétní model vhodný a jestli bude pomocí či pouze přítěží.