Finance

Recenze: Jak na kryptoměny u brokera XTB


XTB je jedenou z mála společností, která umožňuje z jedné obchodní platformy nakupovat a prodávat akcie i akciové CFD. Nabídku brokera doplňují také měnové páry, komodity, indexy a fondy. Posledním přírůstkem do portfolia XTB jsou kryptoměny, které zejména v roce 2017 zaznamenaly nečekaný růst a úspěch. Následující rok byl pro kryptoměny naopak fiaskem, avšak obchodníci XTB mohli klesající trh využít ve svůj prospěch. Platforma XTB totiž umožňuje vydělávat i v případě, že kryptoměny klesají.

různé mince

Kryptoměny u XTB

Kryptoměny u brokera XTB se obchodují přes rozdílové smlouvy (tzv. CFD kontrakty). Obchodníci tedy nekupují klasické kryptoměny, které se musí ukládat na virtuální peněženky, ale pouze tipují, zda cena zvolené kryptoměny na burze poroste nebo bude klesat. A pokud se jejich předpověď ukáže jako správná, pak inkasují zisk.
Platforma XTB nabízí asi 20 kryptoměn, o jejichž ceně lze spekulovat. Nechybí zde Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Dash, Litecoin ani Ripple.
Kryptoměny u XTB se obchodují s pákou 1:2, což je mezi CFD brokery běžné. Vyšší páku mohou licencovaní brokeři nabízet pouze profesionálním obchodníkům. Obchodování na páku je stejné jako obchodování s vypůjčenými penězi, takže můžete otevřít obchodní pozici o vyšším objemu, než je váš kapitál. V praxi páka 1:2 funguje tak, že zisky i ztráty z každé transakce jsou dvojnásobně vyšší než při obchodování bez páky na klasické burze. To samozřejmě umožňuje dosáhnout vyšších zisků, avšak při poklesu hodnoty kryptoměny o 50 % přicházíte o celou investici. Účty jsou ale chráněné proti zadlužení, takže se transakce v takovém případě automaticky ukončí.
Zdroj: XTB recenze na serveru Investplus.cz

bitcoin

Transakční poplatky

Při obchodování CFD se neplatí komisní poplatky, ale poplatky v podobě spreadu. Při nákupu jinými slovy trošku přeplácíte a při prodeji naopak dostanete o trochu méně. Rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou u XTB se pohybuje mezi 1 a 2,5 %. Nevýhodou CFD jsou poplatky za dlouhodobé pozice, protože za převedení otevřených pozic do každého dalšího obchodního dne se platí.
Upozornění: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele (XTB) ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků