Cestování

Pozvánka do dětského světa snů


Všichni jsme bývali dětmi. Vzpomeňte si na to, jak jste si hráli, o čem jste snili. Čím jste toužili být. Nevěřím tomu, že každá holčička toužila být princeznou, lékařkou, nebo učitelkou. Ano, nabízí se to, ale ani kluci neviděli omezeně pár povolání jak je popelář, kosmonaut, pilot formule 1.
Dětské představy o jejich budoucnosti se můžou zdát naivní, ale jsou ještě malé na to, aby jim nepřipadalo atraktivní s úsměvem pobíhat „po place“ a obsluhovat hosty.
kluci na kameni
Nechte se pozvat do dětského světa snů, abyste lépe poznali, po čem jejich srdíčko touží. Možná budete překvapeni. Touha po větším množství živých zvířátek nemusí jen znamenat zvyknout si na určitý odér v bytě, ale když budete pozorovat, jak s nimi váš potomek zachází, možná máte doma budoucího veterináře. Ne každé dítě chce roztomilého živého tvorečka jen jako obživlého plyšáka.
Pokud byste se rádi dozvěděli, proč vaše ratolest neustále vysedává na zemi mezi kostkami, zeptejte se, co staví. Třeba se dozvíte, že staví domy různých tvarů, i když pro vás je to jen nepořádek po celém pokoji.
Některé děti se mohou nechat zcela vtáhnout do světa umění. Nemám na mysli poskakování při poslouchání písniček a křepčení, ale všimněte si, že v něm třeba dřímá výtvarný talent. Nemusí vše kreslit podle toho, jak to vnímáme my, dospělí, ani barvy nemusí být podle vás, ty správné. Samozřejmě, že nějaké obyčejné klikyháky a přetahované vybarvování asi nebude tím pravým pro jeho umělecký rozvoj, ale fantazie může pracovat na plné obrátky. Jsou normy, které by mělo dítě při tom dodržet, to bezesporu. Jinak by se nemuselo ani dostat do první třídy, ale jeho vnímání světa může být zpočátku zúročeno ve výtvarném kroužku už v předškolním věku.
Rádo naslouchá ostatním a snaží se udílet rady, aby pomohlo ostatním? Možná za čas zjistí, že psycholog je ta pravá práce.
děti při sběru berušek
Vzpomínáte si, jak jako malé holčičky jsme si hrávaly na svatbu? Měly jste ji nakonec alespoň trochu podle těchto představ? Nebo jste podlehly módnímu trendu a své touhy a sny odsunuly pryč s konstatováním, že to byla hloupost, protože jste neměly ani páru o tom, že vám bude záležet na tom, co si o vašem velkém dnu budou povídat hosté?
Já jsem asi byla skromné děvčátko. Mým svatebním snem býval pouze závoj s korunkou. Jak bude dál celý den vypadat, mi bylo jedno. A tak jsem si sen splnila a to i přesto, že jsem ze všech stran poslouchala, že závoj neletí. Že bych si měla své vlasy nechat vyčesat a dát do nich nějakou ozdobu. Naopak, už jako malá jsem se těšila, až mi můj vyvolený závoj pomalu zvedne a políbí mě. Mé největší dětské přání svatebního dne jsem si splnila.
Ano, i takové dětské sny mohou být.
Milující a chápající rodiče podpoří své děti v jejich snech.Možná, že ve chvíli, kdy se před vašimi potomky otevře svět mnoha dalších možností, zapomenou na svá přání a vydají se úplně jiným směrem, ale na vás záleží, abyste jim nevymlouvali tu možnost jít si za svým, byť naprosto odlišným, snem.