Zboží

Jak šetrně zacházet se solární plachtou, aby vám sloužila mnoho let


Při zazimování bazénu, nebo v případě, že plachtu dočasně nevyužíváte, ji vždy očistěte vlažnou vodou a speciálním čističem a nechte ji především důkladně vyschnout. Na čištění nepoužívejte savo, ani běžné saponáty, které jsou příliš agresivní. Někdy stačí pouze čistá voda a jemný kartáček. Vyvarujte se používání tlakového čističe, tlak vody by fólii poškodil.

kočka u vody

Nevysušená plachta je zdrojem nepříjemného zápachu a na jaře může být příčinou zvýšené tvorby vodních řas. Dostatečně vyschlou fólii namotejte do prostornějšího balíčku a uložte ji na vzdušném místě v suchu a při teplotách v rozmezí od +5 do + 29 stupňů. Teplota skladování a obecně i používání fólie https://www.chlorito.cz/solarni-plachty je zásadní, především nesmí zmrznout a také být vystavena delšímu působení extrémního horka. Ze zmrzlého materiálu se začne drolit horní vrstva bublinek, jednak přestane plnit svou původní funkci, a také mohou uvolňující se kousky bublinek ucpat filtraci. Naopak teploty nad 32 stupňů způsobí měknutí plastu a ztrátu jeho původních mechanických vlastností a protržení bublinek. Další zásadou je skladovat fólii pouze samostatně a nepokládat na ni žádné těžší předměty.

luxusní hotel

Jak prodloužit životnost solárních plachet

  • Tloušťka použitého plastu ovlivňuje jeho životnost primárně. Pamatujte na to již při nákupu a řiďte se těmito obecnými pravidly: Tloušťka materiálu bublinek 180 mikrometrů značí lehkou plachtu s životností max. 2 roky. Tloušťka 200 mikrometrů životnost prodlužuje o další rok. Síla bublinek 360 µm – ta je svařovaná ultrazvukem a použitelná je až po dobu 7 let. U tlouštěk 400 – 500 µm se životnost prodlužuje až na 7 – 12 let.
  • Teplotu vody v bazénu udržujte na optimálních hodnotách v rozmezí od 20 do 26 stupňů. Teplota přesahující 30 stupňů životnost výrobku výrazně zkracuje.
  • Dodržujte optimální koncentraci bazénové chemie, příliš mnoho chlóru jim rozhodně nesvědčí.
  • Manipulace s fólií musí být jemná, tedy žádné tahání skrze ostré hrany, posouvání po dlažbě a betonu, násilné městnání a mačkání do malého prostoru.
  • Skladování při vhodné teplotě a pouze v suchu. Vlhkost může způsobit tvorbu plísní.