Zdraví

Jak postupovat při tvorbě návazce na kapra

Budete-li se chystat ulovit kapra, měli byste si osvojit základní pravidla při tvorbě účinného prostředku, který již vytáhl z vody nejeden kapitální kousek – kombinovanéhonávazce na kapry.

dlouhý kapr

K navazování zvolte fluorocarbonové vlákno. Je velice kompaktní a zároveň ve vodě takřka neviditelné. Jeho výhodou je také odolnost proti zamotávání. Dobře připravený neviditelný nához je základem úspěchu.

rybářský naviják

Postup při navazování

 1. Nejprve zvolíte délku návazce a připravíte si fluorocarbonové vlákno.
 2. Na ustřiženou měkkou šňůrku se vzápětí naváže háček. Vhodná je k tomu šňůrka Strip-X s velmi měkkým svlékacím potahem. Postačí svléknout pouze část potahu šňůrky.
 3. Svlečená šňůrka se dole opatří uzlíkem a navléknou se na ní boilie tak, aby se ta spodní zapřela o uzlík. Na šňůrce se vytvoří smyčka, aby se s její pomocí boilie utáhly a vzájemně se neposouvaly, není pak zapotřebí na šňůrku navazovat další pryžové stopery.
 4. Dále se na šňůrku navlékne kroužek, který se upevní jednoduchým uzlíkem. Kroužky používají v navazování zkušení rybáři, těm se tato technika již mnohokrát osvědčila.
 5. Zkontrolujte ostří háčku, musí být skutečně precizně nabroušené, pokud není, tak jej přetáhněte hranou brousku.
 6. Navažte háček pomocí bezuzlového návazu, pamatujte na vymezení správné vzdálenosti od boilie. Háček před navazováním provlékněte kroužkem.
 7. Následně se navlékne smršťovací hadička.
 8. Z fluorocarbonu se vytvoří smyčka, provlékne návazcem, a zakončí kravským uzlem. Na fluorocarbon se pak navlékne gumová hadička proti zamotání a naváže se obratlík. Na obratlík se pak také navlékne hadička proti zamotání.
 9. Na uzlík mezi fluorocarbonem a mezi šňůrkou se připevní plastické olůvko – to zajistí jeho vlastní vahou lepší otáčení háčku. Pohyb háčku lze s opatrností odzkoušet na dlani.
 10. Na závěr nad unikající horkou párou z varné konvice se návazec napaří a tím dojde jednak k jeho narovnání, a zároveň se tím smrští trubička navlečená na háček.
 11. Zda jste postupovali správně, vyzkoušíte opět testováním na dlani. Háček by se měl zvolna stáčet do spodního pysku chycené ryby.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup