Zdraví

Co oslabuje imunitu


Úkolem imunity je pomáhat organismu bojovat proti vnějším i vnitřním vlivům, jež na nás působí. Pokud je imunita oslabená, jedná se o jeden z předpokladů vzniku celé řady zdravotních obtíží a nemocí.
Snažíte se vyhýbat kontaktům s lidmi nemocnými, tělu dodáváte dostatečné množství vitamínů, jež imunitu podporují, dodržujete základní hygienická pravidla, ale vaše imunita nefunguje tak, jak by měla, což se projevuje častými zdravotními komplikacemi?
Pak je potřeba si uvědomit, že na imunitu nemají vliv pouze vitamíny, hygienické zásady a snaha o minimální kontakt s nemocnými, ale celá řada dalších faktorů, které ji dokážou oslabit. Patří mezi ně i tyto.

imunita

Životní styl

Správný životní styl ovlivňuje nejen náš zdravotní stav, ale i imunitu, na níž mají vliv tyto skutečnosti:

  • Sedavé zaměstnání

Většinou se jedná o práci v kancelářských prostorách, u níž trávíte převážnou část dne za psacím stolem, vsedě. Dlouhodobé sezení má negativní vliv na metabolismus, který zpomaluje. Tělo tak vstřebává všechny živiny, i ty, které podporují imunity, v mnohem delším časovém úseku, a to se projevuje i na oslabení imunity.

  • Nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu

Pokud máte nedostatek pohybu a pobytu na čerstvém vzduchu, negativně se to projeví na psychice, která také imunitu ovlivňuje. Může se objevit stres, který vaši imunitu velmi oslabí.

  • Nekvalitní či nedostatečný spánek

Pokud si chcete udržet zdravý imunitní systém, je kvalitní spánek pro jeho fungování potřebný.

  • Znečištěné životní prostředí

Pokud žijete v prostředí, které obsahuje velké množství smogu a dalších tělu škodlivých látek, dochází k oslabení nejen dýchací soustavy, ale také imunity.

  • Přehnané návyky spojené s hygienou

Hygiena je pro imunitu velmi důležitá, ale pokud si budete uměle vytvářet sterilní prostředí, vaše tělo ztratí schopnost bránit se škodlivinám v okolí.

  • Nedoléčené choroby

Pokud stále přecházíte své zdravotní obtíže, tělo ztrácí sílu proti jejich obraně. Imunita se soustředí na boj s nemocí, a to ji oslabuje.

Strava

Je všeobecně známo, že imunitu posílí strava bohatá na vitamíny a minerály, především v jejich přirozené formě. Naleznete je v čerstvém ovoci a zelenině. Víte však, že existují i potraviny, které naopak mohou imunitu oslabit?

správná strava

Činnost bílých krvinek, které fungují jako likvidátoři infekce, oslabí strava s vysokým obsahem rafinovaného cukru. Lze jej velmi snadno nahradit přírodními sladidly mezi něž patří med, přírodní sirupy nebo stévie.
Škodlivý je i zvýšený přísun tuků živočišného původu. Jejich nadbytek snižuje schopnost organismu vytvářet aktivní protilátky.
Další škodlivé účinky na imunitní systém má pečivo vyrobené z bílé mouky. Tak oslabuje buňky, které mají v těle za úkol bojovat proti nemocem a tím podporují imunitní systém.
Další odborné články na téma posilování imunity najdete na stránkách ORL ordinace – orlinfo.cz.