Zboží

Co je příruba a k čemu se vlastně používá?


Příruba je slovo, se kterým se většina z nás za svůj život již někdy setkala. Ono se zase není až tak čemu divit, příruby se totiž používají na řadě míst. Ovšem víte, jak probíhá výroba přírub a k čemu se vlastně používají? Příruba je de facto zesílený okraj trubky, či její součást. Jedná se tedy o součást, která má sloužit k připojení jedné trubky ke druhé.

Průmyslový kov

Jak taková příruba vypadá?
Nejedná se o žádnou složitou součástku, v nejčastějším případě má tvar mezikruží. V něm jsou následně vyvrtány další otvory, které slouží k připojení druhé příruby. Tyto otvory pak slouží k uchycení dvou přírub pomocí speciálních šroubů. Přírub je celá řada a jejich vzhled i usazení šroubů se liší dle použití, zvoleného materiálu či výrobce. Rozhodující slovo má samozřejmě i zákazník, který si druh příruby vybere dle použití.

Jaké požadavky by měla příruba splňovat?
Z hlediska pevnosti by měly všechny příruby splňovat zákonem předepsané normy. Mezi ty nejzákladnější patří ČSN EN. Krom nich ale ještě například DIN, ANSI nebo GOST.

Jaký materiál se pro výrobu přírub používá?
Pokud hovoříme o přírubách, většinou jsou vyrobeny z ocele, konkrétně z ocele uhlíkové. Není to však jediný materiál, ze kterého mohou být příruby vyrobeny. Velmi častým materiálem je i nerezová ocel nebo ocel, která dobře snáší kolísání teplot. Hojně používaná je též vysokopevnostní ocel, která se vyznačuje vysokou odolností a pevností v tahu.

Nerezová ocel

Výběr je vždy na zákazníkovi
Možností na konečný vzhled přírub je nespočet, většinou ho ovlivní hlavně samotní zákazníci. Výrobci stačí nadefinovat potřebné parametry a výrobek je na světě. Změna ve výrobcích se většinou jedná tloušťky stěny, úpravy dosedací plochy nebo úpravy tvaru a rozměrů. Pokud tedy zákazník potřebuje specifický typ přírub, s největší pravděpodobností mu většina výrobců vyjde vstříc.